Terapia Urogenitalna jest manualanym sposobem pracy na dnie miednicy. Jest częścią terapii visceralniej. Obejmuje zabiegi zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Polega na manualnej ingerencji do wnętrza miednicy. Poprzez metodę per rectum i per vaginum, optymalizuje się fukcjonowanie tkanek zaangarzowanych w dysfunkcje związaną z dnem miednicy.

Do najczęstszych problemów wymagających ingerancji per vaginum zalicza się przerwanie krocza w trakcie porodu naturalnego, jak również problemy z bolesną penetracją. Ważnym zagadnieniem jest także neuralgia nerwu sromowego.

U mężczyzn terapia per rectum jest wskazana w przypadku zaburzeń pochodnych prostaty, a więc powiększenie i przerost gruczołu krokowego ale róznież zaburzenia napięciowe dna miednicy w szczególności zwieraczy odbytu prowadzące do żylaków (hemoroidy).

Osteopatia urogenitalna daje także możliwośći dostępu bezpośredniego do struktur nerwowego układu współczulnego, co diametralnie wpływa na polepszenie i przyspiesznie procesu leczenia całego organizmu.

Techniki wykonaywane są tylko i wyłącznie za zgodą pacjenta oraz w poszanowaniu jego godności.